Infektuar: 1110
Shëruar: 843
Vdekur: 30
Kina raporton numrin e rasteve të reja me COVID-19

Kina raporton numrin e rasteve të reja me COVID-19

Bota May 22, 2020 - 08:45

Kina ka raportuar katër raste të reja të konfirmuara të koronavirusit.

372 persona të tjerë janë në izolim dhe janë nënshtruar monitorimit për raste të dyshuara ose pasi kanë testuar pozitive pa shfaqur simptoma, dhe 82 mbeten në spital për trajtimin e COVID-19, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Rastet e reja vijnë kur Kina hap seancën vjetore të parlamentit të saj ceremonial, Kongresit Popullor, i cili po mbahet kryesisht pas dyerve të mbyllura në Pekin për të shmangur infeksionet e kryqëzuara pasi vendi duket se shmang një valë të dytë të rasteve.

Kina ka raportuar 4,634 vdekje midis 82.971 rasteve që kur virusi u zbulua për herë të parë në fund të vitit të kaluar në Wuhan, transmeton lajmi.net.

Qyteti qendror industrial kinez u zhvendos këtë javë për të ndaluar plotësisht ngritjen dhe shitjen e konsumit njerëzor të kafshëve të egra që konsiderohen si një vektor kryesor për transmetimin e virusit nga lakuriqët te njerëzit.