Infektuar: 1047
Shëruar: 794
Vdekur: 30
 Kina raporton numrin më të ulët të rasteve me koronavirus ndonjëherë

Kina raporton numrin më të ulët të rasteve me koronavirus ndonjëherë

Bota April 02, 2020 - 21:20

Kina sot ka raportuar 1,863 pacientë me koronavirus.

Kjo është hera e parë që numri i rasteve ka rënë nën 2,000, sipas mediave kineze, transmeton lajmi.net.

Njoftimi vjen në kohën ekspertët dhe kritikët kanë paralajmëruar se Pekini ende mund të jetë duke gënjyer, pasi mbuloi numrin e rasteve dhe vdekjeve gjatë shpërthimit fillestar.

Vendi ka regjistruar gjithsej 81.589 raste të konfirmuara dhe 3,199 vdekje. Nga sëmundja janë shëruar gjithsej 76.408 persona.

Numri i vdekjeve në SHBA, i cili e ka tejkaluar Kinën nga numri i rasteve, u rrit në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën e përgjithshme të vdekjeve në mbi pesë mijë.