Coronavirusi rrit shitjet e armëve më shumë sesa sulmet terroriste

Coronavirusi rrit shitjet e armëve më shumë sesa sulmet terroriste

Bota March 25, 2020 - 20:52

Pronarët e dyqaneve nuk kanë parë kurrë një rritje të tillë në shitjet e armëve në Floridë, siç ndodh tani që koronavirusi po përhapet në të gjithë vendin, transmeton Zeri.info.

Rritja e shitjeve nuk ka qenë aq intensive as që prej sulmeve terroriste në kullat binjake të Nju Jorkut më 11 shtator, as masakrat në masë, madje edhe ashtu siç uraganët kërcënuan të shembnin Floridën e Jugut, raporton Miami Herald. Sipas shitësve, pronarëve të dyqaneve dhe institucioneve të besuara, frika dhe pasiguria për përhapjen e pandemisë së koronavirusit motivojnë njerëzit të blejnë armë dhe municion, sepse kanë frikë nga paligjshmëria, plaçkitjet, luftimet për ushqim, ilaçe, për vendet në strehimore.

Shitjet tona janë rritur për 80 përqind, me një rritje të madhe të blerësve për herë të parë nga frika e një rritje të shkelësve, papunësisë, mjerimit," tha Alek Elenberg, menaxher i dyqanit të armëve Charlie. Logjika e tij është, siç thotë ai, nëse nuk mund të mbroni shtëpinë dhe familjen tuaj, atëherë për çfarë jeni mirë. Shtetet e Bashkuara janë vendi me numrin më të madh të armëve për frymë në botë, me 40 përqind të amerikanëve thonë se zotërojnë një armë ose jetojnë në një familje me një armë.

Sidoqoftë, shqetësimet për përhapjen e përshpejtuar të Covid 19 po shkaktojnë një rritje të shitjeve te armeve, sipas edhe të dhënave nga Agjencia e Monitorimit të Armëve, siç është Sistemi Kombëtar i FBI-së. Një shitës i armëve në një pjesë tjetër të qytetit, George Corbato, mendon se njerëzit janë duke ekzagjeruar ashtu si vepruan kur po merrnin gjithçka qe kishte te bente me higjienen, sic ishte letra e tualetit.

''A besoni se koronavirusi është aq apokaliptik?'', pyeti ai./ZERI