Për një javë, 20 vende konfirmuan rastet e para me koronavirus

Për një javë, 20 vende konfirmuan rastet e para me koronavirus

Bota February 27, 2020 - 11:38

Në javën e kaluar grupime të reja të shpërthimit të koronavirusit janë formuar në të gjithë Evropën dhe Lindjen e Mesme, duke ngjallur frikë dhe masa emergjente.

Përhapja e virusit është përqendruar kryesisht në Itali dhe Iran; Italia tani ka 400 raste dhe 12 vdekje, dhe Irani ka 141 raste dhe 22 vdekje. Vendet e afërta kanë filluar mbylljen e kufijve dhe zbatimin e ndalimeve të udhëtimit, pasi virusi përhapet në të gjithë rajonin, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

20 vende që kanë konfirmuar rastet e tyre të para të koronavirusit gjatë javës së kaluar i gjeni në listën e mëposhtme:

Libani

Omani

Izraeli

Afganistani

Greqia

Danimarka

Austria

Estonia

Rumania

Maqedonia e Veriut

Gjeorgjia

Pakistani

Norvegjia

Spanja

Brazili

Algjeria

Zvicra

Kroacia

Bahraini

Kuvajti