Infektuar: 18910
Shëruar: 15367
Vdekur: 674
Kryeministër dhe president: Putin, 20 vjet në pushtet

Kryeministër dhe president: Putin, 20 vjet në pushtet

Bota December 14, 2019 - 18:52
Detajet

Vladimir Putin do të shënojë 20 vjet të udhëheqjes së vendit të tij si president dhe kryeministër, duke lundruar në krizat gjeopolitike dhe ngjarjet kryesore sportive.

Bill Clinton ishte në Shtëpinë e Bardhë, kur ish agjenti i KGB-së u bë për herë të parë presidenti i Rusisë më 31 dhjetor 1999. Në 20 vitet që nga ajo kohë ka pasur tre presidentë të tjerë të SHBA dhe pesë kryeministra të Mbretërisë së Bashkuar.

Nga konfliktet globale dhe skandalet e brendshme deri tek triumfet sportive dhe fotot e propagandës, imazhet që përcaktojnë dy dekadat e pushtetit të zotit Putin janë fiksuar në këto foto, që tregojnë histori.

Ish oficeri i KGB ishte emëruar kryeministër kur Rusia filloi luftën e dytë çeçene në tetor 1999, si përgjigje ndaj një seri bombash vdekjeprurëse në blloqet e apartamenteve.

Fillimi i presidencës së tij u formua nga konflikti në Republikën Jugore të qetë të Rusisë. Forcat ruse rrethuan kryeqytetin çeçen, Grozny. Në vitin 2003 Mbretëria e Bashkua e përshkroi Grozny si qytetin më të shkatërruar në Tokë, në vazhdën e rrethimit.

Për vite me radhë, Rusia u godit nga sulme të militantëve, siç ishte rrethimi i shkollës “Beslan” i vitit 2004 në të cilin vdiqën 330 njerëz, shumica prej tyre fëmijë. Presidenti Putin nuk mbaroi zyrtarisht misionet luftarake në Çeçeni deri në 2009.

Putin u konfirmua në detyrë në zgjedhjet presidenciale në Mars 2000 dhe brenda disa muajsh ishte në qendër të një krize. Fatkeqësia nëndetëse e Kursk la 118 anëtarë të ekuipazhit të vdekur.

Kur Kursk u mbyt në gusht 2000, u deshën ditë që Rusia të informojë të afërmit dhe presidenti fillimisht nuk u kthye në shtëpi nga festa e tij në Detin e Zi.

Në dekadën e tij të parë të detyrës, Vladimir Putin ishte përgjithësisht me kushte të mira me liderët perëndimorë, megjithë kritikat e tij për politikën e tyre të jashtme,Rusia priti samitin e parë të G8 në 2006, duke konfirmuar anëtarësimin e saj në grupin ekonomik.

Sipas kushtetutës së Rusisë, zoti Putin nuk mund të qëndronte si president për një mandat të tretë radhazi, kështu që në vitin 2008 u bë kryeministër për katër vjet.

Pak e panë Presidentin Dmitry Medvedev si gjithçka më shumë se një protezë e Putinit që po merrte përsipër shefin e tij. Kur Gjeorgjia dërgoi forcat e saj për të rimarrë kontrollin mbi rajonin e shkëputur të Osetisë së Jugut në 2008, Rusia pushtoi thellë në Gjeorgji.

Lufta e shkurtër, në gusht ishte një thirrje alarmi në Perëndim, por ishte lëvizja e Rusisë në Ukrainën Lindore në vitin 2014 që i ktheu marrëdhëniet e Putinit me udhëheqësit perëndimorë. Kapja e Rusisë dhe aneksimi i Krimesë nga Ukraina shkaktuan sanksione të BE dhe SHBA dhe solli një pezullim të anëtarësimit të saj në G8.

Katër vjet në luftën civile Siriane, Rusia ndërhyri për të mbështetur aleatin e saj, Presidentin Bashar al-Asad, qeveria e të cilit ishte në prag të kolapsit. Vendimi i Putin për të dërguar aeroplanë dhe forca të blinduara ruse ndryshoi ekuilibrin e fuqisë në tokë.