Infektuar: 9869
Shëruar: 5480
Vdekur: 303
Tërmet 7.1 ballësh në Indonezi, lëshohet alarmi për cunami

Tërmet 7.1 ballësh në Indonezi, lëshohet alarmi për cunami

Bota November 14, 2019 - 19:25
Detajet

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm për cunami.

Epiqendra e tërmetit ishte në detin Molluke, rreth 134 km në veriperëndim të ishullit indonezian të Ternate.

Një paralajmërim për cunami është lëshuar nga Pacific Tsunami Center Warning Center (PTWC) për të gjitha brigjet e vendosura 300 km nga epiqendra e tërmetit.

Banorët u këshilluan të qëndrojnë vigjilentë dhe të kërkojnë udhëzime nga autoritetet lokale.