Infektuar: 9869
Shëruar: 5480
Vdekur: 303
Erdogan i përgjigjet Trump-it: “Dua ekstradimin e Gylenit”

Erdogan i përgjigjet Trump-it: “Dua ekstradimin e Gylenit”

Bota November 14, 2019 - 17:55
Lexo Detajet

Presidenti i Turqisë u bë një mysafir problematik i Shtëpisë së Bardhë të mërkurën duke mohuar gjenocidin armen, duke kërkuar nga SHBA-të dorëzimin e klerikut mysliman që ai e konsideron si një komplotist të të grushtit të shtetit dhe duke u ankuar se aleatët kurdë të Amerikës në veriun e Sirisë janë terroristë.

Presidenti Donald Trump qëndroi në krah të Rexhep Tajip Erdogan dhe dëgjoi gjatë një konference të përbashkët për shtyp me pesë senatorë republikanë të rrudhur përfshirë disa kritikë ndaj Turqisë që ishin ulur disa metra larg.

Por një shuplakë të fundit, Erdogan e dha në fund kur tha se ai kishte refuzuar një letër të famshme nga Trump duke e kërkuar atij të mos pushtonte Sirinë, duke e kthyer atë përsëri. Fillimisht ishte raportuar se Erdogan e hodhi atë në plehra.