Infektuar: 4307
Shëruar: 2095
Vdekur: 94
“Do të ishte gabim i tmerrshëm”, detaji në deklaratën e Macron pas ‘Jo’-së për negociatat

“Do të ishte gabim i tmerrshëm”, detaji në deklaratën e Macron pas ‘Jo’-së për negociatat

Bota October 19, 2019 - 13:44
Detajet

Presidenti francez, Emannuel Macron, ishte i bindur për “Jo” ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut pa nisur ende takimi i 17 tetorit. Franca qëndroi lokomotivë e palëkundur në qëndrimin e saj refuzues, duke tërhequr pas vetes edhe vagonët e tjerë, skeptikë, si Holanda, Danimarka, Spanja, por dhe Greqia, aspak inkurajuese për Shqipërinë

Por një moment me rendesi ne deklaraten e tij pas samitit dy ditor ne Bruksel, ishte kur Macron tha se nese do te vazhdohej perpara me negociatat e Maqedonise se Veriut duke e ndare kete proces nga Shqiperia, BE do te bente nje gabim te tmerrshem per rajonin e Ballkanit.

“Presidenti francez EmmanuelMacron argumentoi që nisja e bisedimeve të anëtarësimit vetëm me një vend do të ishte një gabim i tmerrshëm për Balkanin”, shkruan Euronews.

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë që Maqedonisë së Veriut ti happen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë”, tha ai nder te tjera.