Erdogan: Grupet e ekstremit të djathtë, terroristë njësoj si xhihadistët

Erdogan: Grupet e ekstremit të djathtë, terroristë njësoj si xhihadistët

Bota mars 22, 2019 - 17:18
Lexo tjera detaje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan bëri thirrje për një luftë globale kundër islamofobisë,  pas sulmeve vdekjeprurëse në dy xhami të Zelandës së Re, të cilat ai i ka konsideruar si sulm i gjerë ndaj Islamit.

Udhëheqësi turk kërkon nga Perëndimi që të bëjë më shumë kundër ndjenjave antimyslimane. Gjatë një takimi të ministrave nga Organizata për Bashkëpunimin Islamik në Stamboll, Erdogan tha:

“Në këto kohë po përballemi me një valë të gjerë islamofobie dhe urrejtjeje ndaj myslimanëve. Ndërkohë grupet e ekstremit të djathtë duhen trajtuar si terroristë, njësoj me xhihadistët e Shtetit Islamik.”

Kujtojmë se më 15 mars, australiani Brenton Tarrant vrau 50 njerëz në dy xhami në Zelandën e Re. Ai transmetoi live sulmin, teksa kishte përhapur në rrjete sociale edhe manifestin e tij kundër myslimanëve. /Opinion.al