Irani festoon 40-vjetorin e revolucionit islamik

Irani festoon 40-vjetorin e revolucionit islamik

Bota shkurt 11, 2019 - 09:50
Lexoni detajet e fundit

Demonstruesit iranianë kanë dalë në gjë gjitha rrugët përrreth vendit për të festuar 40- vjetorin e revolucionit islamik dhe shkatërrimin e sistemit monark në Iran, transmeton, Zeri.info.

Revolucionni i vitit 1979 kishte filluar nga nevoja për zhvillim ekonomik dhe ngritje të vendit.

Ky revolucion I dha fund një dinastie monarkiale mbi 2000 vjecare.

Demonstruesit e atëherëshëm e zëvendësuan Shah Mohammad Reza Pahlavi me një qeveri islamike të qeverisur nga Ayatollah Ruhollah Khomeini./Zëri.