Mediat botërore: Putinin në Serbi e mirëpritën si “Superyll”

Mediat botërore: Putinin në Serbi e mirëpritën si “Superyll”

Bota janar 17, 2019 - 16:16
Lexo më shumë detaje

Mediat në të gjithë Evropën, por edhe në Shtetet e Bashkuara po merren me vizitën e sotme të presidentit rus Vladimir Putin në Serbi, transmeton Zeri.info. Putin arriti në Beograd në mëngjes, në aeroportin "Nikola Tesla" dhe u mirëprit nga presidenti serb Aleksandar Vuçiç. Dy burrështetasit vendosën kurora në varrezat e çlirimtarëve të Beogradit.

Image

"Express”-i francez: Putini në Serbi u përshëndet si “superyll”

 

Gazeta franceze “Express” sot njoftoi për vizitën e presidentit rus Vladimir Putin në Serbi, duke thënë se ai u mirëprit si një "superyll". Artikulli thekson se Putin është aleat i Rusisë në Ballkan, i cili është jashtëzakonisht i njohur, popullor dhe se serbët janë të ftuar që të marrin pjesë në "paradën mikpritëse" që i është bërë presidentit Putin, e që fillon nga qendra e qytetit në Tempullin e Shën Sava, e që sipas gazetës parisiene përshkruhet si një nga tempujt më të mëdhenj ortodoksë në botë. Ndërsa përpiqet të bashkohet me BE, Beogradi refuzon të bashkohet me sanksionet ndërkombëtare të vendosura mbi Rusinë pas bashkimit të Krimesë, thotë Ekspress. Ajo thekson se përveç angazhimit historik ndaj "vëllait të madh ortodoks slloven", "Kënaqësia, entuziazmi" i Serbisë ndaj Rusisë është rezultat i mbështetjes së Moskës në raport me qëndrimet për Kosovën.

 

Blumberg: Vuçiç kërkon mbështetje për një marrëveshje me Kosovën

 

Në prag të vizitës së Presidentit rus Vladimir Putin në Beograd, agjencia amerikane "Bloomberg" shkruan se presidenti serb Aleksandar Vuçiç do të përpiqet të përdorë takimin për të siguruar se Moska është në mbështetje për arritjen e një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën. Blumberg, thekson "afrimin e konfliktit" të Serbisë drejt anëtarësimit në BE. Vuçiç, sipas Blumberg, "po përpiqet të dërgojë një sinjal se ai nuk pranon kundërshtimin e BE ndaj marrëveshjes me Kosovën mbi demarkacionin". Agjencia thotë se Vuçiç dhe Hashim Thaçi u kthyen në Moskë dhe Uashington për të mbështetur një marrëveshje të tillë. "Bloomberg" shkruan se Vuçiç po balancon premtimet që nga 2012, për integrimin evropian dhe ruajtjen e lidhjeve të përzemërta me Rusinë. Marrëdhënia e tij me Putin është veçanërisht e ngushtë, vlerëson agjencia, duke shtuar se të dy u takuan më shumë se dhjetë herë dhe se Rusia i ka dhënë Vuçiçit një prej njohjeve të tij më të larta.

Kjo marrëdhënie, siç thuhet, tani "luan një rol", ndërsa Serbia po përpiqet të bëjë një ndryshim në bisedimet me Kosovën

Image

“Financial Times” vizitën e quan si njërën nga katër ngjarjet kyçe në botë këtë javë

 

Gazeta britanike “Financial Times”, ka përfshirë vizitën e Presidentit rus Vladimir Putin në Serbi midis katër ngjarjeve kyçe në botë këtë javë. Në titullin për shpalljen e ngjarjeve më të mëdha të kësaj jave, votimi në Brexit, rezultatet e bankave amerikane, votimi mbi besimin e qeverisë së Cipros dhe vizitës së Putinit në Serbi, u vunë në votim. Në skenën botërore, Presidenti rus Vladimir Putin duhet të vizitojë Serbinë këtë javë për t'u takuar me kolegun e tij, Aleksandër Vuçiq”, citon FT. Sipas gazetës, në vitet e fundit, presidenti i Serbisë duhej të balanconte raportet mes Rusisë, me të cilën ai ndau lidhjet kulturore dhe fetare, dhe raportet me Bashkimin Evropian. Rusia mbështet qëndrimin e Serbisë për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës, ndërsa BE, siç shkruan FT, "kërkon normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën si një kusht kyç për pranimin e Serbisë në BE".

 

“Guardian”: Putini jep vlerësime të larta për Vuçiqin

 

Gazeta britanike "Guardian", në një tekst të dedikuar për vizitën e Vladimir Putinit sot në Rusi, vlerëson se shpresat e Kremlinit do të jenë në Beograd "për të krijuar një nga disa lidhje të fuqishme dypalëshe që Rusia ka në Evropë dhe për të forcuar përpjekjet e Moskës për të mbajtur ndikimin në Ballkan ".

 

ABC: Kisha e Putinin në Serbi

SHBA "ABC News" gjithashtu i kushtoi vëmendje ardhjes së presidentit rus në Serbi. Duke njoftuar ardhjen e presidentit rus, Putin akuzon Shtetet e Bashkuara për destabilizimin e Ballkanit nga politika ekspansioniste të NATO-s, ndërsa Serbia po përgatit një mirëseardhje heroike për presidentin rus.

ABC, si një lajm i veçantë, përshkroi historinë e një kishe, bëhet fjalë për Tempullin e Marisë së Bekuar në Banstol në Indjija (Inxhi), kushtuar viktimave serbe të luftërave të viteve nëntëdhjeta, kryesisht viktimave të veprimit kroat "Stuhia". Kisha po ndërtohet në modelin e kishave ruse, dhe vendasit e quajtën kisha e Putinit./ZERI

Image