Përleshje grushtash mes deputetëve në parlamentin e Sri Lankës

Përleshje grushtash mes deputetëve në parlamentin e Sri Lankës

Bota nëntor 15, 2018 - 17:15
Lexo detajet!

Një deputet është shtruar në spital dhe një tjetër po akuzohet se ka sulmuar me thikë gjatë një grindje të përgjithshme në dysheme të parlamentit të Sri Lankës.

Kjo ka ndodhur në vazhdën e përshkallëzimit të fundit të situatës mes trazirave politike që ndodhën në Sri Lanka, vend pa një kryeministër apo kabinet të dakorduar.

Sesioni të enjten në mëngjes u braktis pasi mbështetësit e Mahinda Rajapaksa, kryeministri i diskutueshëm, nxituan në folësin e parlamentit, Karu Jayasuriya.

Jayasuriya u mbrojt nga deputetët besnikë ndaj Ranil Ëickremesinghe, i cili u shkarkua nga kryeministri një javë më parë dhe u zëvendësua me Rajapaksa.

Mbështetësit e Ëickremesinghe thonë se ishte një grusht shteti politik, njofton Klan Kosova

Image