Trump lavdëron kongresmenin që sulmoi gazetarin

Trump lavdëron kongresmenin që sulmoi gazetarin

Bota tetor 19, 2018 - 20:13
Lexo tjera detaje

Presidenti i SHBA'së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referuar atij si "djali im".

"Greg është i zgjuar," tha zoti Trump për kongresmenin Montana Greg Gianforte, duke shtuar "në  rrugë nuk mund ta luftoj kurrë ".

"Çdo djalë që mund të bëjë një përplasje të trupit ... ai është djali im", tha ai me gëzim duke qeshur në një tubim në Montana.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) dhe gazeta Guardian i kanë bërë thirrje z. Trump që të kërkojë falje.

Ky falënderim i fundit nga Z. Trump nuk ka gjasa të përmirësojë marrëdhëniet e tij me mediat, të cilat ai e ka quajtur më parë "armiku i popullit".

Ai tha se kishte frikë se sulmi i vitit 2017 mund të ulte shanset e zotit Gianforte për të fituar zgjedhjet speciale të kongresit që pasuan.

Trump u tha mbështetësve: "Unë thashë prit një minutë, e njoh Montanën shumë mirë, mendoj se kjo mund ta ndihmojë atë - dhe e bëri".

Pas lavdërimit të Z. Gianforte, Trump gjithashtu imitonte një person që u hodh me forcë në tokë.

Vërejtjet kontroverse të presidentit vijnë pasi zyrtarët turq vazhdojnë të hetojnë vrasjen e dyshuar të gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Pak javë përpara zgjedhjeve afatmesme, Z. Gianforte pritet të fitojë përsëri, këtë herë për sfidantin demokrat Kathleen Williams.

Zonja Williams ka përdorur goditjen e trupit të 2017 në një reklamë të re të fushatës, duke thënë se "sulmet dhe gënjeshtrat" nuk përfaqësojnë vlerat e Montanas.