Konfirmohet takimi Trump-Putin

Konfirmohet takimi Trump-Putin

Bota korrik 14, 2018 - 10:04
Lexo detajet

Takimi në mes të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, do të mbahet përkundër tensioneve dhe akuzave të ndërsjella, njofton Shtëpia e Bardhë.

Trump e Putin do të takohen për bisedime në kryeqytetin finlandez, Helsinki, të hënën, “Është gati”, ka thënë zëvendësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders para gazetarëve.

Por, ka pasur mundësi që ky takim të anulohet pasi SHBA-ja akuzojë 12 zyrtar4ë të inteligjencës ruse për ndërhyrje në zgjedhje të premten.

Por, zyrtarë rusë kanë thënë se sa i përket atyre, janë që takimi të mbahet.

“Ne e konsiderojmë Trump-in një partner për bisedime”, ka thënë këshilltari i Kremlinit, Yuri Ushakov.

“Gjendja e marrëdhënieve dy paleshe është shumë e keqe, ne duhet të fillojmë përmirësimin e kësaj gjendje”.