Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
Një sondë kineze mblodhi mostra nga sipërfaqja hënore

Një sondë kineze mblodhi mostra nga sipërfaqja hënore

Auto&Tech December 03, 2020 - 13:50

Kina ka investuar miliarda në programin hapësinor; po bëhen përgatitjet për të dërguar mostrat e para nga Hëna pas katër dekadash.

Një hetim hapësinor kinez i dërguar në një mision për të studiuar pjesën e deritanishme të paeksploruar të Hënës ka përfunduar mbledhjen e mostrave dhe përgatitjet janë duke u zhvilluar për të dërguar mostrat e para nga Hëna pas katër dekadash, u njoftua në Pekin.

Kina ka investuar miliarda në një program hapësinor të udhëhequr nga ushtria, duke shpresuar që të ketë një stacion hapësinor me njerëz deri në vitin 2022 dhe të dërgojë njerëz në Hënë, shkruan AFP, transmeton Zeri.info.

Anija kozmike Chang'e-5, e quajtur pas perëndeshës mitike të hënës Kineze, zbarkoi në Hënë të martën dhe përfundoi mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe tokës, deklaroi Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA).

Sipas revistës shkencore “Nature” anija kozmike do të mblidhte dy kilogramë material nga një zonë e njohur si ‘Oceanus Procellarum’ - fusha të mëdha të lavës

Shkencëtarët shpresojnë që mostrat do t'i ndihmojnë ata me njohuri të reja mbi origjinën e Hënës, formimin e saj dhe aktivitetin vullkanik në sipërfaqe.

Media shtetërore njoftoi këtë javë se anija kozmike po përgatitej për rreth 48 orë detyra në sipërfaqen hënore.

Nëse do të ketë sukses, Kina do të jetë vendi i tretë që mbledh mostra nga Hëna, pas SHBA dhe Rusisë në vitet 1960 dhe 1970.

Kjo është përpjekja e parë që nga misioni Sovjetik Luna 24 në 1976.

CNSA njoftoi të enjten se Chang'e-5 kishte përfunduar mbledhjen e mostrave dhe i kishte ruajtur me sukses në një tank special deri të mërkurën në mbrëmje.

"Kërkimi shkencor u krye siç ishte planifikuar", tha agjencia hapësinore, pa lëshuar të dhëna të tjera.

Mostrat pritet të kthehen në Tokë në një kapsulë të programuar për të zbritur në zonën e Mongolëve në brendësi në veri të vendit në fillim të dhjetorit, sipas agjencisë hapësinore amerikane NASA. /Zëri