Infektuar: 58399
Shëruar: 51081
Vdekur: 1466
Telefoni i parë që mund të lahet me sapun dhe zbardhues

Telefoni i parë që mund të lahet me sapun dhe zbardhues

Auto&Tech November 23, 2020 - 18:26

Telefoni i parë antibakterial në botë vjen nga Mbretëria e Bashkuar.

Ky telefon është bërë nga kompania Bullit, me qendër në Reading, dhe u emërua Cat S42. Modelet e pajisura me teknologji shtesë antimikrobiale, megjithatë, nuk do të jenë të disponueshme deri në fillim të vitit 2021.

Telefoni, i cili do të ketë një sistem antibakterial, do të luftojë përhapjen e baktereve falë joneve të argjendit të ndërtuara në materialet prej të cilave është bërë.

Megjithëse jone të tilla nuk neutralizojnë në mënyrë aktive bakteret ose viruset, përfshirë coronavirusin, ato ndalojnë përhapjen dhe shumëzimin e patogjenëve, pretendojnë ata që ndërtuan këtë telefon.

Prodhuesit shtojnë se pajisja është plotësisht e papërshkueshme nga uji dhe se duhet të lahet rregullisht me ujë dhe sapun, dezinfektues, madje edhe zbardhues për ta mbajtur atë të pastër.

Këllëfi i bërë prej xhami antiplumb dhe çelik inox nuk u dëmtua edhe pasi ra mbi çelik nga një lartësi prej 1.8 metra, dhe pas provave, nuk kishte asnjë gjurmë të dukshme të papastërtisë që mbeti mbi të.

Si ta mirëmbani telefonin tuaj?

Gjatë një pandemie të coronavirusit, ka shumë këshilla për larjen e duarve dhe dezinfektimin e artikujve që ne përdorim çdo ditë.

Profesori Peter Hall nga Universiteti i Waterloo, beson se telefonat duhet të pastrohen dy herë në ditë, në mënyrë që të parandalohet transmetimi i mëtejshëm i virusit.

 

Pecetat me alkool janë më të përshtatshme për vrasjen e viruseve dhe rekomandohet gjithashtu përdorimi i leckave mikrofibre dhe sapunit. /Telegrafi/