Infektuar: 17422
Shëruar: 14894
Vdekur: 657
Krahasimi i Apple iPhone 12 vs 11 vs iPhone XR: Cili është ndryshimi mes tyre?

Krahasimi i Apple iPhone 12 vs 11 vs iPhone XR: Cili është ndryshimi mes tyre?

Auto&Tech October 14, 2020 - 18:00

Apple njoftoi serinë iPhone 12 në një ngjarje që u mbajt dje, me katër modele për të zgjedhur: iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max.

Tashmë janë bërë edhe krahasimet mes tyre, por këtu ju keni dallimet mes iPhone 12 dhe iPhone 11 dhe iPhone XR të vitit 2018.

Dizajni

iPhone 12: 146.7 x 71.5 x 7.4 mm, 164g
iPhone 11: 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, 194 g
iPhone XR: 150.9 x 75.7 x 8.3 mm, 194g

Apple iPhone 12 ka korniza alumini dhe është katror në vend se të ishte i rrumbullakët, dhe vjen me një sistem të dyfishtë të kamerave të pasme në këndin e sipërm të majtë.

Apple iPhone 11 dhe iPhone XR ofrojnë një dizajn të ngjashëm me modelet iPhone 12 në atë që të dy vijnë në një numër ngjyrash, ofrojnë një kornizë alumini. Por iPhone XR dhe 11 janë më t1% rrumbullakosur se modelet e iPhone 12, transmeton Telegrafi.

IPhone XR është rezistent ndaj ujit IP67, megjithatë, mundëson që ajo të zhytet deri në një metër për 30 minuta, ndërsa iPhone 11, iPhone 12 janë të gjitha të vlerësuara me IP68.

iPhone 12 dhe iPhone 11 të gjithë kanë një kamerë të dyfishtë të pasme, Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme të pasme.

Ekran

iPhone 12: 6.1 inç, OLED, rezolucion 2558 x 1170 piksel, HDR, 1200 nit
iPhone 11: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit
iPhone XR: 6.1 inç, LCD, rezolucion 1792 x 828 piksel, pa HDR, 625 nit

iPhone 12 ka ekran OLED me HDR dhe një shkëlqim maksimal prej 1200 nit. iPhone 12 ka një ekran 6.1 inç me një rezolucion 2532 x 1170 piksel.

iPhone 11 dhe iPhone XR të dy kanë ekrane 6.1 inç, Liquid Retina LCD me një rezolucion prej 1792 x 828 piksel.

As iPhone 11 as iPhone XR nuk kanë HDR dhe nuk janë aq të ndritshëm sa iPhone 12, megjithëse do të vëreni mungesën e HDR vetëm nëse i vendosni krah për krah me një nga iPhone 12.

Kamera

iPhone 12: Kamera e pasme dyfishe (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth
iPhone 11: Kamera e dyfishtë e pasme (kënd i gjerë 12MP dhe kënd ultra i gjerë), kamera e përparme 12MP TrueDepth
iPhone XR: Kamera e vetme e pasme (12MP), kamera e përparme 7MP TrueDepth

iPhone 12 ka kamerë të pasme të dyfishtë, të përbërë nga një sensor me kënd të gjerë 12 megapiksel me hapje af / 1.6 dhe një sensor me kënd ultra të gjerë me hapje af / 2.4.

iPhone 11 gjithashtu ka një kamerë të dyfishtë në pjesën e pasme, të përbërë nga një sensor 12-megapiksel me kënd shumë të gjerë me një hapje të f / 2.4 dhe një sensor me kënd të gjerë me një hapje pak më të ngushtë të f / 1.8 në krahasim me iPhone 12.

Modelet iPhone 12 gjithashtu kanë regjistrim video HDR me Dolby Vision deri në 30 fps.

Ndërkohë, iPhone XR ka një kamerë të vetme 12 megapikselë me një hapje f / 1.8, stabilizim optik të imazhit dhe zoom digjital deri në 5x.

Hardware

iPhone 12: Çipi A14, 64/128/256, Dual SIM 
iPhone 11: Çipi A13, hapësira ruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM
iPhone XR: çip A12, hapësirë ëruajtëse 64/256/512 GB, Dual SIM 

Një nga ndryshimet kryesore midis modeleve të iPhone 12 dhe iPhone 11 më të vjetër dhe iPhone XR është hardueri. Siç do të prisnit, iPhone 12 ka një pajisje të fortë, duke lëvizur nga çipi A13 i vendosur në iPhone 11 dhe A12 në iPhone XR tek çipi A14.

Të katër modelet vijnë me mundësi ruajtje 64 GB, 128 GB dhe 256 GB dhe microSD për zgjerimin e hapësirës nuk është i disponueshëm në asnjë model.

Modelet iPhone 12 kanë aftësi 5G, ndërsa iPhone 11 dhe iPhone XR janë vetëm 4G.

Çmimi

iPhone 12: Nga 799 dollarë
iPhone 11: Nga 599 dollarë
iPhone XR: Nga 499 dollarë

iPhone 12 fillon me 799 dollarë. Me prezantimin e modeleve të iPhone 12, Apple iPhone 11 tani fillon me 599 dollarë. iPhone XR fillon në 499 dollarë, duke e bërë atë një alternativë më të lirë.

Përfundim

Apple iPhone 12 ka disa përmirësime mbi iPhone 11, me procesorin, ekranin e përmirësuar, dizajnin e rafinuar dhe aftësitë 5G si dallimet më të mëdha. /Telegrafi/