Njihuni me 'Mercedesin karavan më të çmendur ndonjëherë'

Njihuni me 'Mercedesin karavan më të çmendur ndonjëherë'

Auto&Tech February 26, 2020 - 17:02

Do të dëshironit një veturë me 565 kuaj fuqi, me një motor V-12, të aftë për të lëvizur deri në 300 kilometra në orë?

Dhe këtë e ka “përjetuar”, ose së paku e kishte mundësinë ta përjetonte që në vitin 1996 një njeri i pasur, përcjell Telegrafi.

Bëhet fjalë për një porosi nga Sulltani i Bruneit, Hassanal Bolkiah, ndryshe nga të tjerët, për të krijuar një veturë S73 T AMG, Mercedes e klasit S.

Inxhinierët e Mercedes dhe AMG gjithashtu duhej të punonin shumë për ta kthyer versionin sedan të S-Class në një format karavan.

Image

Image

Image

Image