Kjo është vetura më e shpejtë në botë, është edhe elektrike

Kjo është vetura më e shpejtë në botë, është edhe elektrike

Auto&Tech mars 09, 2019 - 13:33
Mësoni detajet!

Vetura më e shpejtë që ka dalur ndonjëherë nga Italia, mund të jet vetura më e fuqishme e krijuar ndonjëherë dhe kushton 2 milion funta.

Cka e bënë këtë veturë Pininfarina Battista kaq të veqantë nuk është as qmimi e as shpejtësia por fakti që është veturë elektrike.

Ky automobil arrinë shpejtësinë më të lartë se 250kmh. Veturat elektrike janë duke hyrë në trend dhe janë duke u prodhuar nga kompani të mëdha si Tesla.

Kjo veturë e tejkalon me shpejtësi edhe Ferrarin dhe Lamborghinin./gazetametro