Mbyllet pjesa e parë pa gola mes Rumanisë dhe Kosovës

Ka përfunduar pjesa e parë mes Rumanisë dhe Kosovës në kualifikimet për Euro 2024.

Skuadrat kanë shkuar në pushim pas 45 minutash lojë me rezultat ashtu siç ia nisën 0-0.

Dardanët patën dy raste tejet të mira, përmes Vedat Muriqit dhe Edon Zhegrovës, mirëpo porta mbeti e heshtur.

Kosova mbeti me një lontar me pak, pasi Vedat Muriqi u përjashtua pas kartonit të dytë të verdhë pas goditjes me bërryl te kundërshtari.

Kujtojmë se në minutën e 17-të ndeshja u ndërpre për shkak të një mesazhi nacionalist nga tifozët ultras rumunë “Kosova është Serbi” duke mos e pranuar faktin që Kosova është shtet i pavarur.

Pas pak kohe ndeshja filloi me kushtin që vendosen “Dardanët” që ato parulla së bashku me tifozëttë largohen nga stadiumi.