Selimi i kundërpërgjigjet Jabllnoviqit

Selimi i kundërpërgjigjet Jabllnoviqit

Aktuale May 23, 2016 - 16:33

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka reaguar pas deklaratës së ish-liderit të Listës Serbe, Aleksandër Jabllanoviq i cili ka thënë se, “themelimi i FAK-ut është pështymje në varret e ushtarëve serbë në Kosovë”.

Selimi përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social “Facebook”, i është kundërpërgjigjur Jabllaniviqit, duke thënë se në shqiptarët nuk e kanë traditë që t’i pështyjnë varret, transmeton “Zeri.info”.

LEXO EDHE: Thaçi: Asnjë interes i caktuar politik s’mund ta sfidojë liberalizimin e vizave

Sipas Selimit, ushtarët e policët serbë në Kosovë kanë ardhur si pushtues dhe u vranë si të tillë.

Postimi i plotë i Selimit:  

Prishtinë,

23 Maj 2016

Ushtarët dhe policët e Serbisë në Kosovë erdhen si pushtues dhe u vranë si të till. Megjithëatë ne nuk e kemi traditë t'i pshtyjmë varret, madje as të armiqve. Tek e fundit varret janë varre.

Por, nëse për njërin nga partnerët e koalicionit PDK-LDK-LISTA SERBE themelimi i FAK-ut qenka "pshtymje në varret e ushtarëve dhe policëve" pushtues serbë, atëherë themelimi i Zajednicës çfarë do të thotë për varret e 12 mijë shqiptarëve të vrarë e të zhdukur dhe për varret e 2000 deshmorëve të UÇK-së? Nderim? Jo!

Por një gjë dihet, ky partneritet pushtetarësh është themeluar për ta bërë Zajednicën e jo FAK-un. Tek e fundit s'kemi çka presim tjetër nga Koalicioni i Rashkës.