Vuçiq: Është puna jonë se ku do ta vendosim ushtrinë
Foto:AFP

Vuçiq: Është puna jonë se ku do ta vendosim ushtrinë

Aktuale November 21, 2023 - 11:47

Duke komentuar kërkesën e Perëndimit që Serbia të mos e grumbullojë ushtrinë e saj në kufirin me Kosovën, presidenti serb Aleksandar Vuçiq u përgjigj se ushtria serbe "kurrë nuk i ka tejkaluar të drejtat dhe kompetencat e saj".

“E ku dhe si do ta vendosim ushtrinë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë, pa rrezikuar askënd, kjo është punë e jona”, shtoi ai.

Kur është fjala për hetimin e sulmit në Banjskë, Vuçiqi tha se “ai ka një pikëpamje tjetër për atë që ka ndodhur, por i kupton kërkesat e NATO-s dhe Perëndimit”.

"Në përputhje me ligjin dhe legjislacionin vendas, ne do të mbajmë përgjegjës ata që morën pjesë në kryerjen e veprave penale në Banjskë", shtoi ai.

Vuçiqi e cilësoi bashkëpunimin e Serbisë me NATO-n dhe misionin e KFOR-it si të mirë dhe korrekt. /REL