Pas bisedimeve të pasuksesshme në Bruksel, Lajçaku do ta takojë Vuçiqin në New York

Pas bisedimeve të pasuksesshme në Bruksel, Lajçaku do ta takojë Vuçiqin në New York

Aktuale September 19, 2023 - 15:26

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi do ta takojë në New York presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Siç raportojnë mediat serbe, Vuçiqi do të ketë takime me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, me përfaqësuesin special të BE-së për Dialogun, Miroslav Lajçak, me Zëvendës Presidentin e Komisionit Europian, Marash Shevçovich e me presidentin e Republikës së Koresë, Jun Sok-Yol.

Vuçiqi e kryeson delegacionin serb në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York.

Takimi Lajçak - Vuçiq do të zhvillohet pas mosrezultatit në bisedimet e së enjtes në Bruksel.

BE-ja sot doli me një deklaratë zyrtare, ku kërkoi nga Kosova dhe Serbia angazhim për gjetjen e një plani për zbatimin e marrëveshjes për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve.