Cholleti kërkon “angazhim urgjent” në dialogun Kosovë - Serbi

Cholleti kërkon “angazhim urgjent” në dialogun Kosovë - Serbi

Aktuale September 19, 2023 - 08:21

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka biseduar me presidenten e Kosovës për angazhimin në dialogun për normalizimin e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit dhe për “nevojën për të shtensionuar situatën” në veri të Kosovës.

Cholleti dhe i dërguari i Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u takuan me Osmanin në New York.

“Një bisedë e mirë me presidenten Vjosa Osmani për zotimin tonë të përbashkët për të ardhmen euroatlantike të Kosovës, për nevojën për të shtensionuar situatën dhe për angazhimin urgjent në dialogun për normalizimin e raporteve me Serbinë që lehtësohet nga BE-ja – që është kyç për stabilitetin rajonal dhe integrimin drejt BE-së”, shkroi Cholleti në X, që më herët njihej si Twitter.