Infektuar: 105864
Shëruar: 96322
Vdekur: 2195
Turqia shpreson që gjatë mandatit të Osmanit, raportet me Kosovën do të thellohen edhe më tej

Turqia shpreson që gjatë mandatit të Osmanit, raportet me Kosovën do të thellohen edhe më tej

Aktuale April 21, 2021 - 18:52

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin turk në Kosovë, Çagri Sakar, ku janë vlerësuar raportet e mira ndërmjet dy shteteve, “duke shfaqur shpresën se nën mandatin e Osmanit, ato do të thellohen edhe më tej”.

Siç njofton Presidenca, Osmani ka falënderuar Turqinë për mbështetjen e deritashme, ka përmendur marrëdhëniet e mira tregtare ndërmjet dy shteteve dhe është angazhuar për hapjen e mundësive të reja të bashkëpunimit.

“Është diskutuar edhe për menaxhimin me pandeminë dhe pasojave të saj, sidomos në sferën e ekonomisë. Presidentja Osmani ka theksuar se bashkë me Qeverinë e Kosovës po e bëjnë të pamundurën për t`i siguruar vaksinat për qytetarët e Kosovës në bashkëpunim edhe me vendet mike”, u tha në komunikatën e Zyrës për për Informim të Presidencës. /Zëri