Infektuar: 101517
Shëruar: 87012
Vdekur: 2072
Kryetari i Tuzit pas bllokadës: Kryeministri nuk po vjen, ai do t’i ndryshojë masat

Kryetari i Tuzit pas bllokadës: Kryeministri nuk po vjen, ai do t’i ndryshojë masat

Aktuale February 25, 2021 - 15:23

Kryetari i Komunës së Tuzit të Malit të Zi, Nik Gjeloshaj, ka njoftuar se kishte informacion se vendimi për masat epidemiologjike në atë qytet do të ndryshohej.

Ai u tha gazetarëve në Tuz se kryeministri Zdravko Krivokapiq nuk do të vijë në Tuz në fund të fundit, në mënyrë që të diskutojë me udhëheqjen e kësaj komune për zgjidhjen e problemit që lindi pas hapjes së objekteve hotelie këtë mëngjes, megjithë masat e reja nga Ministria e Shëndetit.

Më parë, pas një bisede telefonike me kryeministrin, Gjeloshaj tha se Krivokapiq duhet të vizitojë Tuzin rreth orës 2 pasdite.

“Krivokapiq më informoi se ai nuk do të vinte të fliste me përfaqësuesit e komunës së Tuzit dhe qytetarët dhe ai nuk më shpjegoi asgjë,” tha ai, duke shtuar se çdo koment ishte i tepërt dhe se kryeministri kishte ikur.

“Unë mendoj se është sjellje e papërgjegjshme. Mendoj se duhet të sillemi më me përgjegjësi, ndryshe nga ai “, deklaroi Zheljošaj dhe njoftoi se do të ketë konsulta të shkurtra në Komunë.

Ai tha se objektet hoteliere do të punojnë nesër në përputhje me vendimet e qeverisë lokale.

“Ne kemi informacion se Qeveria do të ndryshojë vendimin, të cilin ne e mirëpresim. Ne jemi këtu për të bashkëpunuar me Qeverinë në mënyrë që masat të respektohen, por pa selektivitet,” përfundoi ai dhe përsëri ftoi Krivokapiq dhe Abazoviq për bisedime.

Ai tha se kishte informacione se vendimi për masat epidemiologjike në atë qytet do të ndryshohej.

Nëse është kështu, ne e mirëpresim atë vendim,” tha Gjeloshaj, raporton RTCG, transmeton Klan Kosova.

Më herët sot, ai ftoi zëvendëskryeministrin Dritan Abazoviq të shkonte në këtë qytet, pasi ky i fundit i dërgoi atij një ftesë për dialog. Objektet e hotelierisë, siç tha Gjeloshaj do të qëndrojnë të hapura.