Rama pas deklaratave të Vulinit: Çlirimtarët janë në Kosovë, vrasësit janë në Beograd
Foto: Laura Hasani

Rama pas deklaratave të Vulinit: Çlirimtarët janë në Kosovë, vrasësit janë në Beograd

Aktuale October 04, 2020 - 12:51

Kryeministri Edi Rama reagoi pas deklaratave të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin për Shqipërinë e Madhe.

Rama shprehet se ka një të vërtetë të thjeshtë që nuk do të mund të ndryshohej, ajo që ushtria serbe pushtoi Kosovën dhe jo e kundërta.

Gjithashtu Rama tha se çlirimtarët padyshim ishin në Kosovë, ndërsa kriminelët, ishin ende në Serbi.

Pjesë nga fjala e kryeministrit Rama:

“Jam neveritur dje kur kam kuptuar që deklarata e këtij zotërisë nuk ishte meme. Se s’ka mundësia që deklarata e një anëtari qeverie në vitin 2020 të jetë një gojë kaq e shthurur dhe një mendje kaq e errët. Pastaj, kuptova që nuk ishte meme.

Ka edhe një të mirë që ekstremistët shqiptarë në Prishtinë më akuzojnë se po punoj për Jugosllavinë e Madhe, ndërsa ata në Serbi po punoj për Shqipërinë e Madhe.

Presidenti i Serbisë duhet të japë sqarime për këtë çështje.

Unë kam qenë shumë i qartë. Shengeni rajonal është vendosja e 4 kushteve të Bashkimit Evropian.

Kushti i parë është liria e Brukselit ku njerëzit të lëvizin pa ndalesa në kufi. Ne duam ta heqim kufirin edhe me Serbinë, kjo nuk u pëlqen ekstremistëve shqiptarë. Ata synojnë të mbajnë peng të sotme me kthetrat e të shkuarës.

Sa i përket UÇK-së, ata janë çlirimtar dhe jo vrasës. Vrasësit janë në Beograd. Ata nuk e ndryshojnë dot një fakt të thjeshtë; nuk sulmoi Kosova Serbinë. Nuk ishin tanket e Kosovës që hapën rrugën e një ushtrie për të bërë spastrim etnik. Ishin ushtarët e Sllobodan Millosheviçit.

Një ushtri e rregullt e përdorur për përdhunime dhe spastrim etnik. Çlirimtarët janë në Kosovë, kriminelët e asaj lufte janë nën dhe disa dhe mbi dhe disa të tjerë në Beograd”, tha Rama./abcnews.al