Infektuar: 56412
Shëruar: 49713
Vdekur: 1420
Deputeti i PDK-së kërkon dorëheqjen e kryetarit të Kamenicës, pas hyrjes së xhandarmërisë serbe

Deputeti i PDK-së kërkon dorëheqjen e kryetarit të Kamenicës, pas hyrjes së xhandarmërisë serbe

Aktuale August 08, 2020 - 20:10

Për hyrjen e xhandarmërisw serbe në fshatin Karaçevë të komunës se Kamenicës, ka reaguar edhe deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu.

Sipas tij, që nga mbyllja e shkollave në këtë komunë e nga shpërngulja e banorëve, kanë bërë që sot “xhandareët e Serbiseë shetisin neëpeër Karacëeveë lirsheëm”.

Prej kësaj, Haxhiu, ka kërkuar nga kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, që të japë dorëheqje nga posti.

“Qendron Kastrati, kryetar i Komuneës se Dardaneës i zgjedhur nga LVV do teë duhej teë jepte doreëheqje nga posti i tij, sepse jo qeë nuk po i mbeështeteë banoreët e brezit kufitar, por ua mbylli edhe shkollat me cëka i detyrojeë teë shpeërngulen nga ajo pjeseë, e neë aneën tjeteër lejoi hapjen e kazinove neë territorin e komuneës se tij”, ka shkruar Haxhiu në një postim në “Facebook”.

Veq Kastratit, deputeti Haxhiu kërkon dorëheqjen edhe të drejtrit të policisë kufitare.

“Po ashtu, drejtori i policiseë kufitare nese nuk jep doreëhqje, duhet teë shkarkohet brenda 24 oreëve. Njereëz neë keëto pozita kaneë peërgjegjeësi peër kufijt e komuneës e teëreë Kosoveës, neë teë kundeërteën duhet t'i lshojneë ato pozita peër ata qeë kaneë dije e guxim. Neë raste teë tilla tregohet patriotizmi, trimeëria dhe gatishmeëria peër t'a mbrojtur vendin neë cëdo cep, e jo neë fb e konferenca shtypi”, theksoi Haxhiu./Zëri