Infektuar: 54839
Shëruar: 48046
Vdekur: 1392
LAJMI I FUNDIT: Bie qeveria Kurti
Foto: Laura Hasani

LAJMI I FUNDIT: Bie qeveria Kurti

Aktuale March 25, 2020 - 22:42

50 ditët e Albin Kurtit si kryeministër i Kosovës dhe të Qeverisë së tij, sot kanë marrë fund me mocionin e inicuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe të votuar nga të gjitha grupet parlamentare përveç Lëvizjes Vetëvendosje, raporton Zëri.info.

Rrëzimi i Qeverisë “Kurti” u bë me 82 vota për, 32 kundër dhe me 1 abstenim. Në sallë ishin 117 deputetë.

Këtë mocion që e nisi LDK-ja si partnere e koalicionit, nuk e mbështetën kryetarja e Kuvendit dhe dy deputetët e saj, Haxhi Avdyli e Ardian Shala.

Në seancë pati shumë akuza mes deputetëve kryesisht të LVV-së e LDK-së. Ndër të tjera, LVV-ja e akuzoi LDK-në se e ka tradhëtuar në rrugën e saj drejtë luftimit të krimit dhe këtë e ka bërë në bashkëpunim me presidentin Thaçi. Përderisa LDK-ja tha se Albin Kurti është ai që e ka prishur partneritetin me SHBA-në dhe se një gjë e tillë për LDK-në është e papranueshme.

Mocioni i mosbesimit u bë pas shkarkimit të Agim Veliut nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme nga kryeministri Kurti. Më 18 mars./Zëri