Infektuar: 9869
Shëruar: 5480
Vdekur: 303
Vetëvendosje pranon t’ia japë postin e Presidentit LDK’së, por i do 7 ministri për vete
Foto: Laura Hasani

Vetëvendosje pranon t’ia japë postin e Presidentit LDK’së, por i do 7 ministri për vete

Aktuale December 02, 2019 - 15:50
detaje

Negociatat ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe LDK’së që po zhvillohen sot në përpjekje për të arritur marrëveshjen për krijimin e Qeverisë së re, janë komplikuar pak.

 Express ka bërë me dije se Vetëvendsosje i është përgjigjur kërkesës së LDK’së për postin e Presidentit me një kundërkesë- i do 7 ministri për vete, 3 është e gatshme t’ia japë asaj bashkë me zotimin se në të ardhmen do ta kenë edhe postin e Presidentit.

Në anën tjetër LDK është kundërpërgjigjur që ndarja e ministrive të bëhet 5 me 5 pasi posti i presidentit është vetëm zotim .

VV’së dhe LDK’së ndërkaq u ka ecur mirë puna e harmonizimit të programit.

Të dy palët kanë thënë se këtë e kanë bërë 100 përqind. Po ashtu posti i kryeparlamentarit do t’i takojë Lidhjes Demokratike të Kosovës.