Infektuar: 4931
Shëruar: 2267
Vdekur: 102
Çka u diskutua në takimin urgjent mes Thaçit dhe Vuçiqit në Paris

Çka u diskutua në takimin urgjent mes Thaçit dhe Vuçiqit në Paris

Aktuale November 12, 2019 - 14:20
Detajet

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një takim të ndërmjetësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka takuar sot edhe Presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq.

Presidenti Thaçi në këtë takim ka konfirmuar se Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë, në kërkim të një marrëveshjeje për paqe, e cila do të sjellë njohje reciproke dhe anëtarësim në Kombet e Bashkuara, duke i hapur kështu rrugë zhvillimit në Kosovë dhe integrimit në NATO dhe Bashkim Evropian.