Arsyet që zbehën presionin ndërkombëtar për pezullimin e taksës

Arsyet që zbehën presionin ndërkombëtar për pezullimin e taksës

Aktuale mars 25, 2019 - 11:05
Lexoni detajet

Ambasadori i SHBA-së dhe ai i Britanisë së Madhe në Prishtinë gjatë javës së kaluar kanë kërkuar vazhdimisht të luftohet korrupsioni, nepotizmi, por asnjë fjalë nuk e kanë thënë për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe. Për shkak të zhvillimeve politike në Serbi dhe në BE, ku pritet të mbahen zgjedhjet në maj të këtij viti, vlerësohet se çështja e taksës po lihet në plan të dytë, shkruan sot gazeta "Zëri".

 

Teksa ka folur rreth faktit që bashkësia ndërkombëtare kohët e fundit ka ndërprerë presionin për heqje të taksës, deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, ka vlerësuar se zbehja e presionit ndërkombëtar ka ardhur pasi ata tashmë janë bindur se idetë për korrigjim të kufijve janë të rrezikshme.

“Besoj se të gjithë faktorët e përfshirë në procesin e dialogut janë pajtuar që ideja për ndërrimin e kufijve, ideja antikombëtare e Thaçit është e dëmshme dhe në fakt është e panegociueshme. Kam përshtypjen se kjo ka ndikuar më tepër që të zbehet përpjekja e ndërkombëtarëve për të bërë presion mbi Prishtinën, sepse e kanë parë që idetë fillestare të presidentit Vuçiq dhe të presidentit Thaçi janë të pazbatueshme dhe shumë të rrezikshme për vendin”, ka deklaruar ai për “Zërin”.  

LEXO EDHE: Kërkohet luftë ndaj korrupsionit, taksa në plan të dytë

Megjithëkëtë, Selmanaj ka thënë se ruajtja e marrëdhënieve me ndërkombëtarët për LDK-në është tejet e rëndësishme dhe e padiskutueshme.

“Për LDK-në ruajtja e raporteve me bashkësinë ndërkombëtare është e pakontestueshme dhe e pacenueshme. Askush nuk guxon t’i cenojë raportet me miqtë ndërkombëtarë”, ka nënvizuar Selmanaj. 

Kurse deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi ka përsëritur edhe një herë qëndrimin e LVV-së se vendimi për taksën ka qenë i drejtë dhe si i tillë duhet të vazhdojë të mbahet në fuqi. Pushimi i presionit ndërkombëtar për suspendim të tarifës sipas tij ka ardhur si rrjedhojë e mostërheqjes së shefit të ekzekutivit nga vendimi për taksën. 

“Kjo rezistencë e kryeministrit në këtë rast ka dërguar një mesazh se vërtet është bërë mjaft duke bërë presion vetëm mbi institucionet e Kosovës dhe duke i toleruar skajshmërish veprimet destruktive të Serbisë karshi Kosovës”, ka deklaruar Kurteshi. 

Në anën tjetër edhe Violeta Haxholli, hulumtuese në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI), ka vlerësuar se presioni i bashkësisë ndërkombëtare është ndalur si rrjedhojë e këmbënguljes së kryeministrit për të mos e hequr tarifën dhe si rrjedhojë e zhvillimeve të brendshme në Serbi.

“Arsyet se pse nuk po vazhdon më presioni për heqjen e taksës ka të bëjë me atë që po e shohin se kryeministri Haraidnaj pavarësisht kërkesave dhe presioneve nuk po tërhiqet nga ky vendim. Përpos kësaj, një arsye tjetër mund të jetë edhe gjendja në Serbi. Po e shohim që ka protesta masive kundër udhëheqjes së presidentit Vuçiq, çka do të thotë se as Serbia njëherë nuk është e gatshme që të vazhdojë dialogu”, ka deklaruar ajo. /ZERI