Rusia: Formimi i ushtrisë, shkelje e rezolutës 1244

Rusia: Formimi i ushtrisë, shkelje e rezolutës 1244

Aktuale dhjetor 17, 2018 - 22:07
Lexo Detajet

Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB, Vasili Nebenzja vendimin e Ksoovës për formimin e ushtrisë së Kosovës e ka quajtur shkelje të rezolutës 1244 dhe si një rrezik të ri për venet e rajonit, raporton “zëri.info”.

“Formimi i ushtrisë së kosovës është shkelje e rezolutës 1244. Tani u shtua një rrezik i ri në rajon”, ka thënë ai.

LEXO EDHE: Thaçi akuzon Vuçiqin për sulm me granata ndaj pjestarëve serb të FSK-së

Lidhur me situatën e krijuar në rajon ai ka trhënë që ka gjasa që të dalë nga kontrolli.

“Sot do të dëgjojmë pse rezoluta 1244 ka lidhje me të “ashtuquajturën” vendimi

Sovran që parlamenti i të “ashtuquajturës” parlament sovran. Gjirthmonë kemi theksuar që gjendja në rajon nuk është në nivel të duhur dhe mund të dal nga kontrolli në cdo moment Refuzimi i Prishtinës gjatë pesë viteve të kaluara për marrëveshjet me Serbinë ka rritur intensitetin e këtyre shkeljeve”, ka thënë ambasadori rus. /Zëri.