Fillon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Thaçi e Vuçiq ballë për ballë

Fillon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Thaçi e Vuçiq ballë për ballë

Aktuale dhjetor 17, 2018 - 21:15
Lexo Detajet

Ka filluar mbledhja e Këshillit të Sigurimit në OKB ku temë diskutimi do të jetë formimi ushtrisë së Kosovës. Kjo mbledhje është thirrur të premten nga Serbia menjëherë pasi Kosova votoi pro tri projektligjeve të FSK-së që mundësuan formimin e ushtrisë së Kosovës, raporton “Zëri.info”.

Kosova në këtë mbledhje do të përfaqësohet nga presidenti i vendit Hashim Thaçi i cili do të ballafaqëohet me homologun serb Aleksandër Vuciq.

Mediat Serbe gjatë dfitës kanë raportuar që përvec ushtrisë Vuçiq në Këshill të Sigurimit do të ankohet edhe për Asociacionin, taksën si dhe për ekipin negociator. /ZËRI