Zgjedhjet lokale 2017

Rezultatet preliminare të KQZ-së, ndryshim i papritur në disa komuna

Rezultatet preliminare të KQZ-së, ndryshim i papritur në disa komuna
23 tetor 2017 • 00 : 24 Foto: Driton Bublaku

Qytetarët me të drejtë vote të Republikës së Kosovës, kanë dhënë votën e tyre për kandidatët për kryetarë dhe për asamblistë të 38 komunave në vend.

Vendvotimet janë hapur në ora 7:00 të mëngjesit, ndërsa janë mbyllur zyrtarisht në ora 19:00.

Këto janë rezultatet e publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ):

Komuna e Prishtinës | Ora: 23:38 | Vota të numëruara: 4,66% |

10. Shpend Ahmeti (Vv) – 43,61 %
30. Rifat Deri (Al) – 0,38 %
31. Shyqiri Bytyqi (Nisma) – 0,65 %
34. Selim Pacolli (Akr) – 7,99 %
46. Avni Çakmaku (Fjala) – 0,49 %
47. Arban Abrashi (Ldk) – 35,43 %
50. Arber Vllahiu (Aak) – 3,40 %
94. Lirak Çelaj (Pdk) – 8,05 %

Komuna e Fushë Kosovës | Ora: 23:42 | Vota të numëruara: 26,67% |

9. Ylber Islami (Kp) – 0,11 %
10. Avni Zogiani (Vv) – 23,78 %
31. Driton Ademi (Nisma) – 1,51 %
34. Isuf Ameti (Akr) – 2,14 %
47. Burim Berisha (Ldk) – 59,33 %
50. Ahmet Grajçevci (Aak) – 2,00 %
94. Adem Zogjani (Pdk) – 11,14 %

Komuna e Obiliqit | Ora: 23:44 | Vota të numëruara: 48,57% |

10. Aziz Bici (Vv) – 8,23 %
31. Mexhid Krasniqi (Nisma) – 1,38 %
34. Shemsedin Hashani (Akr) – 1,71 %
47. Mehmet Krasniqi (Ldk) – 24,67 %
50. Xhafer Gashi (Aak) – 54,73%
94. Nysret Kelmendi (Pdk) – 9,28 %

Komuna e Gllogovcit | Ora: 23:45 | Vota të numëruara: 5,56% |

10. Shemsi Elezi (Vv) – 2,64 %
31. Isa Xhemajlaj (Nisma) – 30,31 %
34. Petrit Sinani (Akr) – 1,59 %
47. Bedri Nika (Ldk) – 0,97 %
50. Arta Ahmeti Xhylani (Aak) – 0,88 %
51. Xhavit Drenori (Iqvd) – 4,76 %
83. Idriz Hajdari(Iqiqd) – 2,82 %
94. Ramiz Lladrovci (Pdk) – 56,04 %

Komuna e Podujevës | Ora: 23:47 | Vota të numëruara: 27,03% |

10. Ajet Potera (Vv) – 30,04%
31. Xhemajl Hasani (Nisma) – 0,80%
46. Xhevdet Maloku (Fjala) – 1,34 %
47. Agim Veliu (Ldk) – 49,59 %
50. Fatmir Humolli (Aak) – 1,93 %
94. Hajredin Hyseni (Pdk) – 16,29 %

Komuna e Lipjanit | Ora: 23:48 | Vota të numëruara: 17,07% |

10. Selatin Retkoceri (Vv) – 7,43%
31. Heset Sahiti (Nisma) – 3,87%
47. Imri Ahmeti (Ldk) – 62,33%
50. Fitim Selimi (Aak) – 6,65%
94. Ismet Hajrullahu (Pdk) – 19,71%

Komuna e Gracanicës | Ora: 23:49 | Vota Të Numëruara: 34,38% |

29.S rdjan Popovië (Ls) – 88,24%
42. Aleksandar ëolië (Gnp) – 11,76%

Komuna e Ferizajit | Ora: 23:29 | Vota të numëruara: 46.71% |

10. Faton Topalli (VV) – 19,72%%
31. BESNIK BERISHA (NISMA) – 0,93 %
34. Amir Rexhepi (AKR) – 1,99%
47. Muharrem Svarqa (LDK) – 31,39%
50. Xhavit Zariqi (AAK) – 5,23%
72. Bashkim Fazliu (IQNQF) – 0,65 %
77. Qazim Rahmani (PAI) – 1,36%
94. Agim Aliu (PDK) – 38,74%

Komuna e Shtimes | Ora: 23:33 | Vota të numëruara: 48.88 % |

10. Ruzhdi Jashari (VV) – 14,43%
38. Mehdi Sala (KP) – 1,43 %
47. Selim Shabani (LDK) – 24,86%
54. Fatmir Rashiti (KP) – 18,15%
94. Naim Ismajli (PDK) – 41,14 %

Komuna e Kaçanikut | Ora: 23:36 | Vota të numëruara: % |

10. Basri Kodra (VV) – 16,32%
31. Agim Çaka (NISMA) – 12,37 %
47. Shkelqim Jakupi (LDK) – 7,24 %
50. Hajrush Kurtaj (AAK) – 18,42%
94. Besim Ilazi (PDK) – 45,65 %

Komuna e Hani i Elezit | Ora: 23:39 | Vota të numëruara: % |

39. Rufki Suma (KP) – 60,52%
47. Hyrijete Isufi (LDK) – 8,18 %
94. Florim Shkreta (PDK) – 31,30%

Komuna e Gjilanit | Ora: 11 e 42 | Vota të numëruara: 43.69 % |

10. Sami Kurteshi (VV) – 26,09 %
31. Bajram Hasani (NISMA) – 1,54 %
44. Naser Morina (PD) – 0,40%
47. Lutfi Haziri (LDK) – 42,93%
50. Rexhep Kadriu (AAK) – 12,04 %
94. Zenun Pajaziti (PDK) – 17,00%

Komuna e Kamenicës | Ora: 23:45 | Vota të numëruara: 45,13 % |

10. Qëndron Kastrati (VV) – 25,19 %
31. Albert Sermaxhaj (NISMA) – 0,62%
34. Amir Canaj (AKR) – 14,78 %
47. Shaip Surdulli (LDK) – 32,48%
50. Faton Jakupi (AAK) – 19,01 %
94. Kujtim Gashi (PDK) – 7,91 %

Komuna e Novobërdës | Ora: 23:47 | Vota të numëruara: 53,79 % |

29. Svetislav Ivanoviç (SL) – 62,71 %
34. Ramush Mehmeti (AKR) – 8,01 %
47. Bajrush Ymeri (LDK) – 19,55 %
50. Avdulla Gashi (AAK) – 2,46 %
94. Fadil Gërbeshi (PDK) – 7,26 %

Komuna e Vitisë | Ora: 23:50 | Vota të numëruara: 34,52 % |

10. Salih Salihu (VV) – 20,10 %
47. Sokol Haliti (LDK) – 58,05 %
50. Faruk Nura (AAK) – 7,02 %
94. Besim Halimi (PDK) – 14,83 %

Komuna e Mitrovicës | Ora: 23:52 | Vota të numëruara: 20,00% |

10. Fehmi Ferati (Vv) – 16,50%
14. Basri Brahimi (Kp) – 0,69%
30. Mehmet Mehmeti (Al) – 0,63%
31. Qazim Shala (Nisma) – 1,02%
34. Agim Bahtiri (Akr) – 26,74%
46. Nystret Preteni (Fjala) – 0,67%
47. Safet Kamberi (Ldk) – 20,14%
50. Esat Peci (Aak) – 1,83%
56. Fisnik Gjinaj (Kp) – 0,34%
94. Valdete Idrizi (Pdk) – 31,44%

Komuna e Skënderajit | Ora: 23:53 | Vota të numëruara: 30,26% |

10.Hysni Mehani (Vv) – 3,26%
34.Musa Dervishaj (Akr) – 12,92%
47.Isa Fejzullahi (Ldk) – 2,66%
68.Bekim Jashari Kp) – 81,16%

Komuna e Vushtrrisë | Ora: 23:55 | Vota të numëruara: 38,95% |

10.Besim Muzaqi (Vv) – 27,64%
31.Abdullah Vojvoda (Nisma) – 2,30%
34.Nasuf Aliu (Akr) – 7,46%
47.Xhafer Tahiri (Ldk) – 26,49%
50.Lutfi Bilalli (Aak) – 5,34%
94.Ferit Idrizi (Pdk) – 30,78%

Komuna e Mitrovicës së Veriut | Ora: 23:56 | Vota të numëruara: 7,41% |

29.Goran Rakië (Ls) – 25,05%
34.Betim Osmani (Akr) – 28,24%
57.Oliver Ivanovië (Gi Sdp) – 4,25%
94.Gonxhe Çaushi (Pdk) – 42,46%

Komuna e Pejës | Ora: 23:57 | Vota të numëruara: 17.42 % |

10. Bashkim Nurboja (VV) – 6.63%
30. Reshat Nurboja (Al) – 0.80%
31. Sali Kelmendi (Nisma) – 0.86%
46. Eneida Kelmendi (Fjala) – 0.55%
47. Gazmend Muhaxheri (LDK) – 49.41%
50. Fatmir Gashi (AAK) – 31.17%
94. Sabiha Shala (PDK) – 10.59%

Komuna e Deçanit | Ora: 23:57 | Vota të numëruara: 7.41 % |

10. Zekë Sinanaj (VV) – 35.71%
31. Shkodran Imeraj (Nisma) – 1.44%
47. Mal Lokaj (LDK) – 17.48%
50. Bashkim Ramosaj (AAK) – 38.60%
94. Blerand Kadrijaj (PDK) – 6.76%

Komuna e Istogut | Ora: 23:57 | Vota të numëruara: 31,75% |

10. Agron Avdijaj (VV) – 10,68%
47. Haki Rugova (LDK) – 47,52%
50. Gani Dreshaj (AAK) – 32,45%
60. Arif Elshani (I Pavarur) – 2,39%
94. Beqir Sadikaj (PDK) – 6,96%

Komuna e Klinës | Ora: 23:57 | Vota të numëruara: 66,13%|

10. Iber Elezaj (VV) – 7,08%
31. Nezir Gashi (Nisma) – 3,13%
34. Avni Gashi (AKR) – 2,33%
47. Besim Hoti (LDK) – 24,80%
50, Zenun Elezaj (AAK)- 25,45%
94. Sokol Bashota (PDK) – 37,21%

© zëri.info