Statistika të tmerrshme të lojtarëve të Kosovës, zhgënjim i madh nga Rashica!

Sport October 10, 2018 - 22:19

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Callandes, është në telashe para takimit me Maltën në stadiumin “Fadil Vokrri”.

67-vjeçari duhet të lodhë kokën fortë me kë të startojë të enjten mbrëma në Ligën e Kombeve kundër Maltës, sfidë që zhvillohet nga ora 20:45.

Kjo për faktin se lojtarët më të talentuar të skuadrës, nuk kanë pasur shumë minuta në këmbë me skuadrat e tyre që nga ndeshja e fundit e Kosovës me Ishujt Faroe, me 10 shtator, raportonInsporti.

Vecohet Milot Rashica, i cili besoni apo jo, është futbollisti që ka luajtur më së paku me skuadrën e tij nga 24 lojtarët e ftuar për ndeshjet kundër Maltës dhe Ishujve Faroe.

Ai është paraqitur vetëm 23 minuta me Werder Bremenin në Bundesliga të Gjermanisë, madje më pak se edhe mesfushori i dëmtuar dhe i rikthyer ditë më parë, Valon Berisha – që ka luajtur 31 minuta për Lazion.

Mesfushori i Luzern, Idriz Voca, është futbollisti që ka luajtur më së shumti me skuadrën e tij që nga ndeshja e fundit e Kosovës, gjithsej 660 minuta, 30 më shumë se portieri i Prishtinës, Visar Bekaj, ndërsa i treti me më së shumti minuta në këmbët e tij është Benjamin Kololli i Zurichut.

Portierët:

Samir Ujkani – Rizespor – 90 minuta

Faton Maloku – Kukësi – 76 min

Visar Bekaj – Prishtina – 630 min

Te mbrojtësit, më së shumti me skuadrat e tyre janë paraqitur Rrahmani, Aliti dhe Dallku – nga 450 minuta.

Mbrojtësit:

Amir Rrahmani – Dinamo Zagreb – 450 minuta

Leart Paqarada – Sandhausen – 350 min

Mërgim Vojvoda – Mouscron – 277 min

Fidan Aliti – Skënderbeu – 450 min

Ardin Dallku – Vorskla Poltava – 450 min

Sa i përket mesfushorëve, Idriz Voca ka pasur më së shumti minuta në këmbët e tij te Luzerni në Zvicër (660 minuta), duke lënë prapa Benjamin Kolollin e Zurich (593 minuta), ky i fundit luan si mbrojtës i majtë në Kombëtaren e Kosovës.

Dy mesfushorët tjerë që kanë pasur më shumë minuta me skuadrat e tyre përkatëse janë Herolind Shala dhe Donis Avdijaj, nga 450 minuta.

Befasia më e madhe është Milot Rashica, i cili besoni apo jo ka luajtur më së paku nga gjithë lojtarët e Kombëtares, vetëm 23 minuta me Werder Bremenin në një takim, ndërsa dy ndeshje është lënë krejtësisht jashtë skuadrës dhe dy takime tjera ka qëndruar vetëm në stol.