Sport

Sporti shqiptar në zi, ndërron jetë boksieri i njohur

Sporti shqiptar në zi, ndërron jetë boksieri i njohur
17 shkurt 2017 • 15 : 54

U shua në moshën 87-vjeçare ish-kampioni i boksit Todi Janku.

Ai zhvilloi karrierën e tij në vitet 50’-60’ duke patur më shumë se 80 duele në Shqipëri dhe jashtë saj. Todi Janku përfaqësoi ekipin e Tiranës ku u shpall për 12 vite radhazi kampion kombëtar.

Pas largimit nga ringu u bë trajner i ekipit të të rriturve te bardheblutë. Ai vlerësohet si boksieri më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave. Todi Janku kishte disa vlerësime shtetërore dhe sportive./ TV KLAN/

© zëri.info