Showbiz

Raport special i ‘The Guardian’: Si arriti Dua Lipa që të shpallet femra e vitit 2017

Raport special i ‘The Guardian’: Si arriti Dua Lipa që të shpallet femra e vitit 2017
06 dhjetor 2017 • 22 : 20

Hiti i saj i padiskutueshëm “New Rules” e ka bërë atë më të popullarizuar se Beyonen dhe Rihannën – dhe avancimi i saj i kujdesshëm mund ta ndryshonte industrinë e muzikës për të mirë.

Ajo është zyrtarisht më e madhe se Ariana Grande dhe Rihanna, për të mos përmendur Beyoncen dhe Taylor Swift.

Ylli i pop-it britanik, Dua Lipa, sapo është quajtur femra e vitit 2017 në Britaninë e Madhe, sipas shifrave të fundvitit të Spotify, një arritje kjo që e bën këngën “New Rules” të parën në renditje nga prurjet e artistëve të rinj, shkruan The Guardian, transmeton Telegrafi.

Artistet e reja femra kanë bërë të pamundurën që të ngjiten sa më lart këtë vit, por Lipa, në moshën 22-vjeçare, tashmë është duke u parë si një zë i vërtetë i femrës së re britanike: e pavarur, e ftohtë dhe në komandën e sensualitetit të saj.

Lipa u rrit në Britaninë e Madhe, por në moshën 13 vjeç u zhvendos me prindërit e saj shqiptarë në shtëpinë e tyre të mëparshme në Kosovë.

Dy vjet më vonë, ajo u kthye vetëm në Londër për të ndjekur ëndrrën e saj – muzikën, dhe filloi të publikonte këngë të realizuara ‘cover’ online. Ajo nënshkroi kontratë me Warner Bros dhe këngët e saj origjinale, shumë shpejt u bënë me ndikim.

Debutimi i këngës “Be The One” arriti të renditet në pozitën e nëntë në Sptofiy, dy vjet më parë, duke nisur kështu maratonën e një sërë hitesh që kulmuan suksesin, dhe Dua kështu ishte tashmë artistja e cila kishte tre këngë në top 15-shen e këngëve më të dëgjuara.

“Ajo e bëri atë të duket si këngëtarja më në kërkim e momentit,” thotë eksperti i renditjes zyrtare në Britani, James Masterton.

“Nuk është rastësi që kënga e saj e re, do të jetë më hit se ajo e kaluara”. Lipa më pas publikoi “Nee Rules” , me të cilën do të shënonte suksesin e radhës.

Dua gjithmonë ka folur me guxim për feminizmin dhe rëndësinë e rritjes së fanseve të saj femra të moshës së re, pikëpamje që kanë rrjedhur në punën e saj.

Dhe “New Rules” është himni i saj, duke ofruar një ndjenjë rindezjeje për këdo që është i tunduar për të rindezur gjërat me një ish të dyshimtë.

Ajo arrin kulmin në vijën e drejtë përfundimtare: “Nëse jeni nën të, nuk po e kapni atë”.

Video e çoi më tej idenë e solidaritetit femëror.

Deri më tani, videoja ka marrë 746 milion shikime, duke u renditur në mesin e videove më të mira në YouTube të vitit 2017.

Para se statistikat e transmetimit të kontribuonin në grafikët, shpërndarjet në rrjetet sociale tregonin se Dua po arrinte kulmin.

Albumet e muzikës pop shpesh mund të ndjehen si një mendim, dhe fakti që debutimi i Lipës u shty tri herë dukej një shenjë e keqe.

Megjithatë, shitjet mbeten të qëndrueshme, duke arritur në 1.2 milion në mbarë botën, një shifër jashtëzakonisht të lartë sot dhe ende e fortë.

Martin Talbot, kreu i kompanisë zyrtare të kartave, vë në dukje se vetëm gjysma e këtyre shitjeve ishin blerje fizike, “duke e gdhendur atë si më shumë se vetëm një njeri i famshëm”.

Suksesi i këngëtares Lipa është një mësim në rëndësinë e kultivimit të talenteve të reja në vend.

“Etiketat kanë mësuar shpejt se si të luajnë sërish lojën e gjatë, në një mënyrë që ndoshta nuk është parë që nga vitet 1980”, thotë Masterton.

“Kjo është një pasojë e mundshme e kufijve gjithnjë e më të fortë. Menaxherët janë më pak të prirur për të shkruar një investim, që është për të gjithë përfituesit “.

© zëri.info