Lifestyle

Hani këto ushqime çdo ditë!

Hani këto ushqime çdo ditë!
13 shtator 2018 • 10 : 03

Nëse dëshironi të humbni peshë, hani këto ushqime çdo ditë!

Të gjithë dietologët bien dakord se duhet të hani shumë fruta dhe perime sa më shpesh të jetë e mundur.

Këto ushqime duhet të jenë pjesë e menysë suaj të përditshme, për shkak se studimet kanë treguar se janë tepër të shëndetshme, transmeton "Zeri.info".

Spinaqi

Image

Spinaqi është i mirë për ndërtimin e muskujve dhe është një burim i pasur i acideve yndyrore omega 3 dhe acidit folik, të cilat zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, të sulmit në tru dhe osteoporozën.

Acidi folik rrit rrjedhjen e gjakut në zonën e organeve gjenitale dhe ndihmon për t’ju mbrojtur nga problemet seksuale, përcjell "Zeri.info".

Spinaqi është i pasur me lutein, një kompozim i cili nuk lejon degjenerimin makular. Konsumoni rreth 200 gramë spinaq në ditë.

Kosi

Image

Kosi është ushqim që sugjerohet të konsumohet çdo ditë, për shkak të vlerave të larta ushqyese. Kosi lufton më së miri gripin, si dhe ndihmon në humbjen e peshës. Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit, është i tretshëm dhe rregullues i stomakut.

Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta.

Karota

Image

Shumica e frutave dhe e perimeve të kuqe, të verdha dhe portokalli përmbajnë shumë kartenoide, komponimet që shkrijnë dhjamin dhe që janë të lidhura me një rrezik të reduktuar të një numri të madh të kancereve.

Përveç kësaj, zvogëlojnë inflamacionin në kushte të ndryshme, të tilla si: astma dhe artriti reumatoid, prandaj nuk ka asgjë më lehtë për të përgatitur dhe asgjë nuk përmban kaq pak kalori sesa karota. Për çdo ditë konsumoni rreth 200 gramë karota. /ZËRI/

© zëri.info