Shëndetësi

Ja pse është mirë të konsumoni dredhëza dhe boronica – Nuk do ta besoni nga cila sëmundje ju mbrojnë

Ja pse është mirë të konsumoni dredhëza dhe boronica – Nuk do ta besoni nga cila sëmundje ju mbrojnë
12 tetor 2017 • 09 : 21

Studime të ndryshme kanë treguar se sa më shumë të konsumojmë dredhëza dhe boronica, aq më pak do ta kemi dhe rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës.

Konsumimi i rregull i këtyre frutave është një mundësi e mirë për ta shmangur infarktin e zemrës, transmeton "Zeri.info".

Ekspertët besojnë që rezultati i tillë duhet t’i atribuohet nivelit të lartë të flavonoideve në frutat malore, ndërsa është i dobishëm në luftën kundër bllokimit të artereve.

LEXO EDHE: Këto ushqime janë të dobishme për lëkurën tuaj

Flavonoidet janë veçori antioksidante, të cilat gjenden në bimë, si edhe në çaj dhe në verë të kuqe dhe mund të mbrojnë nga spektri i gjerë i sëmundjeve, duke përfshirë edhe sëmundjet e zemrës, tensionin e rritur, disa lloje të kancerit dhe dementias. /ZËRI/

 

© zëri.info