Shëndetësi

Ushqimet për shëndet të mirë dhe çlodhës

Ushqimet për shëndet të mirë dhe çlodhës
16 shtator 2017 • 10 : 28

Tani gjendemi në një periudhë në të cilën oferta e ushqimeve, që përfshijnë pemët dhe perimet, është jashtëzakonisht e madhe.

Ka raste kur ne dëshirojmë të bëjmë shumë aktivitete të ndryshme, por është lodhja ajo që na privon, transmeton "Zeri.info".

Është e rëndësishme që ju të përdorni produktet e duhura ushqimore, të cilat ju ndihmojnë për një shëndet më të mirë dhe çlodhës.

Dita juaj do të nisë mbarë nëse ju filloni me produktet karakteristike të stinës siç mund të jenë, bishtajoret ju japin energji falë proteinave që përmbajnë.

Ja disa nga ushqime që ju mbajnë larg lodhjes.

Shpargu

Image

Shpargu ka efekt pastrues, ju ndihmon që të pastroheni dhe të luftoni mbajtjen e ujit: konsumojini sa më shumë në këtë periudhë për të qenë më të lehtë.

Po ashtu, shpargu ndihmon edhe në humbjen e peshës.

Qitroja

Image

Qitroja është e pasur me vitaminë C, e cila në këtë periudhë tranzicioni stinor jep energji dhe lufton sëmundjet e fundit, si ftohjen dhe gripin që vijnë nga dimri, përcjell "Zeri.info".

Nëse jeni mërzitur nga portokalli provoni qitron. Një qitro në mëngjes ose edhe lëngu i tij janë të duhurit për ta nisur ditën mbarë.

LEXO EDHE: Ja pse është mirë të konsumoni kungullesha

Uji pastrues

Thjesht, uji me limon (ose portokall) dhe me mente (ose borzilok) është pastrues, aromatik dhe pranveror. Do t’ju ndihmojë që të keni më shumë etje për ujë gjatë ditës, ndërsa organizmit tuaj do t’i heqë të gjitha toksinat e dimrit.

Frutat e thata

Image

Frutat e thata japin energji, ato janë vërtet kalorike, por nga ana tjetër këshillohet që të konsumohen çdo ditë: merrini me vete në zyrë për t’i ngrënë si një lloj vakti të vogël ose shtojani kosit për mëngjes.

Në këtë mënyrë do të merrni gjithë energjitë për të cilat keni nevojë. /ZËRI/

 

© zëri.info