Shëndetësi

Vlerat që ka vetëm një thelpi hudhër do t’ju habisë

 Vlerat që ka vetëm një thelpi hudhër do t’ju habisë
11 shtator 2017 • 13 : 45

Këto janë përfitimet e mëdha të ofruara nga një thelpi hudhre që shumë nuk i dinin:

– Është antibakteriale

Hudhra ka benefite të pabesueshme antiseptike, të cilat vrasin pothuajse çdo baktere të dëmshme si Bacillus Anthracis, një virus shumë i rrezikshëm.

-Impotencën

Hudhra përmirëson prodhimin e një enzime që është përgjegjës të pompojë gjakun për trupin dhe përmirëson ereksionet, që është diçka jetësore në intimitet.

Sistemin kardiovaskular

Hudhra është në gjendje të largojë substancat toksike nga gjaku juaj, duke përmirësuar kështu rrjedhjen e gjakut e cila përmirëson problemet kardiovaskulare të trupit, duke ju bërë të mos vuani nga probleme të tilla si presioni i gjakut apo çfarëdolloj sëmundje që lidhet me motorin tonë, zemrën.

-Kancerin

Hulumtimet e fundit nga Universiteti i Teksasit konstatojnë se hudhra ka disa përbërës antikancer, të cilat ulin gjasat e formimit të tumorit nga 50 në 75%, transmeton shije.al.

Tani që ju e njihni këtë informacion, ju rekomandojmë që të mos humbisni mundësinë që gjithmonë të shtoni një thelpi hudhër në ushqimet tuaja, pasi përveç dhënies së shijes, ajo me siguri do t’ju sjellë shumë mirëqenie.

© zëri.info