Shëndetësi

Ushqimet që përmirësojnë punën e mëlçisë

Ushqimet që përmirësojnë punën e mëlçisë
07 shtator 2017 • 16 : 39

Mëlçia është një nga organet më të rëndësishme të trupit të njeriut, e cila është e lidhur direkt me aparatin tretës.

Kur mëlçia është e infektuar me parazitë dhe toksina, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni regjimin ushqimor, shkruan 10minuta, transmeton Klan Kosova.

Për një mëlçi të shëndetshme ju rekomandojmë këto ushqime:

–Domate:

Image

Domatet janë shumë të pasura me glutation, një proteinë e rëndësishme që detoksikon mëlçinë.

–Qitro:

Image

Fryti i qitros detoksikon trupin tuaj dhe përmirëson funksionin e mëlçisë.

–Agrumet:

Image

Agrumet janë një zgjedhje shumë e mirë për të stimuluar mirëfunksionimin e mëlçisë.

–Shafrani i Indisë:

Image

Luan rol si detoksikues i mëlçisë.

–Molla:

Image

Një mollë në ditë, mban larg toksinat nga mëlçia për një vit.

–Hudhra:

Image

Përmirëson funksionet e mëlçisë.

© zëri.info