Shëndetësi

Qumështi i gjirit, kurë për kancerin

Qumështi i gjirit, kurë për kancerin
14 maj 2017 • 22 : 12
Qumështi i gjirit është duke u cilësuar si luftues i kancerit.

Kjo pasi shkencëtarët kanë zbuluar aksidentalisht se ai përmban një substancë që vret qelizat tumorale, njofton Klan Kosova.

Një hulumtim të tillë kanë bërë shkencëtarët suedezë, derisa thonë se pacientët me kancer të fshikëzës  kanë dhënë rezultate premtuese për të kuruar apo trajtuar kancerin e zorrëve dhe të qafës së mitrës.

Substanca të cilën qumështi i gjirit posedon, ka nofkën ”Hamlet” e që thuhet se vret qelizat kancerogjene, duke lënë të paprekura qelizat e shëndetshme, gjë e cila s’është arritur asnjëherë nga kimioterapia..

 

© zëri.info