Perimet e skuqura janė mė tė shėndetshme se ato tė ziera

Perimet e skuqura janė mė tė shėndetshme se ato tė ziera

SHPËRNDARJE

09 Maj 2017 • 09:19 •

Perimet e skuqura janë më të shëndetshme sesa ato të ziera dhe mund ta parandalojnë kancerin.

Kjo konfirmohet nga kërkues shkencorë në Spanjë, transmeton "Zeri.info".

 Studiuesit realizuan një eksperiment në të cilin gatuan 120 gramë patate, domate dhe perime të tjera, duke përdorur skuqjen dhe zierjen si metoda.

LEXO EDHE: Kajsia ndihmon në kurimin e artritit

Rezultati tregoi se kur perimet skuqen rriten përbërjet e tyre fenolike, të cilat ndihmojnë në parandalimin kundër kancerit dhe diabetit.

Deri më tani është menduar se ishin perimet e ziera shumë më të dobishme se ato të skuqurat, por tani tregohet pikërisht e kundërta. /ZËRI/