Lani ēdo mbrėmje kėmbėt me ujė tė ftohtė, dhe do habiteni nga ajo ēfarė do i ndodhė trupit tuaj

Lani ēdo mbrėmje kėmbėt me ujė tė ftohtė, dhe do habiteni nga ajo ēfarė do i ndodhė trupit tuaj

SHPËRNDARJE

08 Maj 2017 • 16:23 •

Çdo mbrëmje, pasi të shkoni në shtëpi pas një dite të vështirë pune, lajini këmbët me ujë të ftohtë.

Sergey Bubnowsky, një specialist nga Moska u shpreh se kjo metodë e thjeshtë do t’ju ndihmojë të forconi sistemin imunitar.

Mbajini këmbët në ujë të ftohtë për 10­-15 minuta, pas kësaj vishni çorape të ngrohta dhe flini gjumë.

Kjo mënyrë do të rezultojë mjaft e efektshme në rritjen e sistemit imunitar, stabilizimin e temperaturës së trupit, redukton rrezikun nga goditjet në tru, stabilizon nivelet e presionit të gjakut etj.