Shëndetësi

Mjekët e kanë pranuar: Kjo pije SHËRON DEPRESIONIN më mirë se të gjitha ilaçet farmaceutike!

Mjekët e kanë pranuar: Kjo pije SHËRON DEPRESIONIN më mirë se të gjitha ilaçet farmaceutike!
14 prill 2017 • 22 : 33

Për dallim nga ilaçet, kjo pije nuk shkakton kurrfarë efektesh të padëshirueshme.

Shafrani sjell shumë të mira për tërë organizmin. Është i pasur me substanca natyrore të cilat kanë cilësi kundërinflamatore, ngadalësojnë rritjen e qelizave kancerogjene dhe ulin kolesterinën, transmeton Telegrafi.

Vetëm disa nga cilësitë shëruese të përmendura më së shpeshti të shafranit janë ndihmë e fuqishme në shërimin: e kancerit të lëkurës, sëmundjes së Alzajmerit, artritit dhe reumës, sëmundjes së tëmthit, sëmundjes së lukthit, problemeve të tretjes, djegësirën.

Mbase cilësia më interesante e kësaj pijeje është ajo që ajo ndikon edhe si ilaç i fuqishëm natyror kundër depresionit.

Derisa ilaçet farmaceutike shkaktojnë pasoja serioze të padëshirueshme, duke përfshirë edhe frymëmarrjen e vështirësuar, gjakrrjedhjen në lukth dhe rrezikun për vetëvrasje, limonada me shafran është tërësisht natyrore dhe e padëmshme.

Receta: Limonadë me shafran.

Përbërësit për 4 gota:

– 4 gota ujë të ftohtë
– 2 lugë supe shafran pluhur
– 4 lugë supe shurup panje apo mjaltë
– 1 limon
– 1 portokall (sipas dëshirës)
– piper të zi aq sa mund të kapësh me një gisht

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit qitni në një enë dhe përzieni mirë. Servirni me feta limoni të kultivuar në mënyrë organike.

Efektet e dobishme:

Pos që shëron depresionin, kjo pije ka cilësi kundërinflamatore dhe kundërvirusale dhe ndikon si antioksidans i fuqishëm.

Ngre dukshëm imunitetin dhe përmirëson absorbimin e nutrienëve.

Shpesh përdoret si mjet për pastrimin e organizmit, por edhe për dobësim të shëndetshëm, sepse përmban materie të cilat eliminojnë toksinat dhe shkrijnë kaloritë.

Mund të konsumohet çdo ditë dhe përshtatet shkëlqyeshëm me çdo ushqim.

Ajo që shumica nuk e dinë është që piperi i zi shton efektin e mirë të shafranit. Prandaj, kurdo që t’ju jepet mundësia, konsumojeni. 

© zëri.info