Shëndetësi

Pijeni këtë lëng para gjumit, në mëngjes do të befasoheni nga rezultatet

Pijeni këtë lëng para gjumit, në mëngjes do të befasoheni nga rezultatet
14 prill 2017 • 13 : 51

Shëndeti është gjëja më e rëndësishme për të gjithë ne.

Më poshtë është një përzierje natyrale që ka shumë përfitime shëndetësore për ne, transmeton Klan Kosova.

Përbërësit:

Dy filxhanë qumësht kokosi

Një pjesë e rrënjës së xhenxhefilit, ose një lugë gjelle pluhur xhenxhefili

1 lugë çaji shafran

¼ e lugës së çajit piper të zi

1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit, përpos mjaltit. Vendosni të gjitha në një tenxhere dhe nxehini derisa të fillojnë të vlojnë. Më pas zieni ato edhe për 5 minuta. Në fund, shtojini edhe mjaltin dhe pijeni këtë pije sa është e ngrohtë.

Kjo recetë është shumë e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Është e jashtëzakonshme për tretje dhe ndihmon në problemet e stomakut.

Këtë pije duhet ta konsumoni në mbrëmje para gjumit dhe të nesërmen do të befasoheni me rezultatet.

Shafrani ka shumë veti të mira: ndihmon detoksifikimin e mëlçisë, lehtëson dhimbjet, ndihmon tretjen, rregullon qarkullimin e gjakut.

Qumështi i kokosit ka efekte anti-bakteriale derisa piperi i zi dhe mjalti që janë përbërës në këtë përzierje ndihmojnë poashtu në sistemin e tretjes dhe lehtësojnë acarimet e stomakut.

© zëri.info