Bota

Flet djali i gazetares që u vra me bombë: Ne kemi një shtet mafioz!

Flet djali i gazetares që u vra me bombë: Ne kemi një shtet mafioz!
17 tetor 2017 • 15 : 54

Një ditë pas vrasjes makabre të gazetares investigative në Maltë, djali i saj ka hedhur akuza të forta në drejtim të shtetit, për të cilin thotë se është shtet mafioz.

“Nëna ime u vra për shkak se ajo qëndronte midis sundimit të ligjit dhe atyre që kërkonin ta shkelin atë. Kur institucionet e shtetit janë të paaftë, personi i fundit që ka mbetur në këmbë është shpesh një gazetar. Po, ky është vendi ku jemi: një shtet mafioz, ku tani mund të ndryshosh gjininë në kartën e identitetit (falënderoj Perëndinë për këtë!). Por ku mund te hidhesh ne copa pse ushtron lirite themelore”, tha biri i saj Mattheë.

Daphne Caruana Galizia, 53 vjeç, vdiq në një shpërthim me bombë në makinë pak pasi u largua nga shtëpia e saj në Bidnija. Ajo kishte investiguar disa çështje korruptive të zyrtarëve të lartë në Maltë, që ishin gjithashtu protagonistë të skandalit ‘Panama Papers’.

© zëri.info