Bota

Ushtria japoneze dislokon sisteme antiraketore

Ushtria japoneze dislokon sisteme antiraketore
13 gusht 2017 • 13 : 36

Ushtria japoneze ka dislokuar katër sisteme mbrojtëse kundër raketave tokë-ajër në pjesën perëndimore të vendit, pas kërcënimeve të Koresë së Veriut se planifikonte të sulmonte me raketa territorin amerikan të Guamit në Paqësor, njoftoi sot media vendase.

Sistemet e avancuara antiraketore “Patriot” janë instaluar në katër prefektura perëndimore, njoftoi agjencia japoneze e lajmeve Kyodo.

Pheniani paralajmëroi se raketat e tij do të kalonin në hapësirën e prefekturave Shimane, Hiroshima dhe Kochi para se të përfundonin në ujërat pranë ishullit të Guamit.

Në një prononcim për mediat gjatë një vizite në prefekturën Yamaguchi, kryeministri Shinzo Abe tha se qeveria e tij do të bënte gjithçka për mbrojtjen e jetëve dhe pronave të popullit japonez.

 

© zëri.info